v chatu 
 
Vše nejlepší Jetysovi
7.5 00:10 cetlyk

Vše nejlepší Cetlykovi
7.5 08:19 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
17.2 10:59 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
10.2 20:21 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
27.1 12:45 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
20.1 16:10 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
13.1 12:06 jetys

Jetýsek se zkusí znovu vrátit
13.1 12:06 jetys

Dnes chajda neni
21.10 17:49 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
7.10 15:20 jetys

pro přidání příspěvku se, prosíme, přihlaste


zpět k obsahu

9.3.2007 14:33Solitary 
proč CMYK?
Proč je pro vyhotovení snímku nutné ukládat foto v CMYK?Jen tak na zkoušku při nejvyšším rozlišení, které moje šumítko A2 zvládne (3264x2448x24) už fotka v nekomprimovaném tifu má v průměru kolem 23 MB, CMYK ji zvětší na cca 31 MB. To nemluvím o raw, protože ho nepoužívám. Podle informace jednoho z těch, co fotí déle než 5let :) se změna kvality projeví prý až u snímků velkého formátu, a ty ja nedělám. U fotek, které si nechám občas vyvolat, je pro "dodavatele" rozhodující minimální rozlišení pro ten-který formát. Vysvětlí mi tedy někdo, proč je pro tisk lepší CMYK? Díky:)
9.3.2007 14:43
CMYK
no protoze tiskarny taky tisknou ve CMYKu - kdyz jim to posles v RGB tak museji udelat prepocet a ty nikdy nevis, jak to dopadne - vetsinou spatne :)
9.3.2007 15:22
CMYK
aje rozdíl v kvalitě, když snímek upravuji v RGB a pak ho případně převedu do CMYKu pro tiskárnu, nebo když ho rovnou upravuji v CMYKu a do RBG ho převedu pouze pro komprimaci do jpg quli webu? Ptám se na výstup z tiskárny, jestli ty úpravy v RGB ovlivní výslednou kvalitu tisku...
omlouvám se, ale možná to zajímá i ty, co mají slabší PCčka a práce s větším snímkem (CMYK) by byla pro ně složitější:)
9.3.2007 15:36
cmyk a úpravy
Vyjdu-li z obecného pravidla, že musím dbát na nejslabší článek procesu, pak musím pamatovat, že palety CMYK obsahují méně možností nežli palety RGB.

Takže když dělám v CMYK, natisknu CMYK. Pokud tvořím v RGB (na monitoru mám více možností a v P-shopu také) - tisknu opět CMYK.
Pro tisk bych tedy pracoval v CMYK, pokud si vyrábím pro weby nebo promítání na monitoru, budu používat RGB.

V P-shopu je jakés-takés řešení: vyrábíš v RGB, náhled máš ve CMYK (volí se to, tuším, ve Zobrazení). Docílíš přesně, co potřebuješ - ale POZOR! Před tiskem je třeba i obsah, nejen zobrazení, převést do CMYK.
9.3.2007 15:44
eště CMYK
Tak jsem se podíval do programu:
V P-shopu je pro "slabší" PC řešení

Zobrazení - nastavení kontrolního náhledu - pracovní CMYK

To je ono, uvidíš, jak bude vypadat natištěná fotografie (pokud más v pořádku monitor, samozřejmě) a pracovat budeš v RGB (nejen že počítač pojede o zlomek rychleji, ale budeš míti více možností ve filtrech, štětcích .....).

Má poznámka z konce předchozího příspěvku samozřejmě platí stále pro všechny tiskaře: před tiskem převést snímek do CMYK (= ztotožnit jej vlastně s náhledem).
9.3.2007 17:02
cmyk
...jejda chalani neblnite, nikdy nepracujte v koncovom formáte, kedže CMYK (respektíve aby nedošlo k omylom, euroskale coated v2 CMYK) je podmnožinou priestoru RGB (budem brať gamut priestoru AdobeRGB), čiže ak pracuješ odzačiatku v koncovom formáte orežeš si gamut, to jest, prídeš o nemí počet farieb najme fosforov...

...takže obrázky spracovávajte čo možno v najväčšom priestore, ideálne 16bit/kanál a až pred tlačou previesť na 8bit CMYK (ešte upozornenie, nastavte si ako priesto euroskale, sme v európe, takže Swop nechajme amíkom, nezabúdať, že cmyk je závyslí priestor na zariadený, preto je dobre robiť prevod do príslušného priestoru)

...čo sa týka tlače, fotolaby produkujú fotky osvitom, takže tím posielajte v RGB (ideélne sRGB), do tlače (ofste o pod) v CMYKu a do inkjetový tlačiarni podľa ovládača resp. či je riadená RIPom alebo ide priamo cez ovládač, tu je už viacero možností, niektoré produkujú lepšie výstupy s dátam RGB, kvôli tomu, že ich gamut je väčší ako gamut v CMYKu, u niektorých to ovládač tak pochrúme, že fotky sú bída a je potrebné ich previesť do CMYKu...

9.3.2007 17:08
...ach...
...sori za chyby, niekedy píšem ako maďar, najme v piatok podvečer, keď som hladný a unavený ;) pekný deň všetkým...
9.3.2007 17:12
klídek Mato
Takže když to zkrátím, tak platí mé dovětky:

Pracovat sice v RGB, v náhledu CMYK, a před tiskem převést do CMYK.

Mato, nevím, zda jsi sledoval vývoj diskuse od začátku, ale jde o natištění místních fotek, které jsou presentovány v RGB.
9.3.2007 17:28
CMYK - dík :)
pro mne jsou tyto informace prozatím dostatečné, už se v tom trošku orientuji (i když Mato na mne vychrlil spoustu nelaických informací:)) ) a moc vám všem děkuji:) Možná se ještě někdo na něco zeptá, a možná i já - časem...;)
9.3.2007 17:35
cmyk
Mato to popsal velmi přesně (matematicky - CMYK je podmnožinou RGB), ale nemohl vědět, že debata se zrodila ohledně tisku vítězné fotky a že proto musíme mít CMYKové výstupy.

Mimochodem - gamut - to je právě vyjádření rozdílu mezi kompletem barev CMYK a RGB. Photoshop sám o sobě má funkci "kontrola gamutu", kde se dá zjistit, jak RGB vypadá ve CMYKu. Ale - pokud máš náhled CMYK, tuhle funkci nemusíš použít.
9.3.2007 17:59
CMYK
to platí pro ty, co používají PS;) Já pracuji v ZPS, ale přesto mi to dost věcí pomohlo pochopit. A pokud jde o původ diskuze, je prima, že i kdyby vítězný snímek Téma měsíce pocházel od autora, který s prací v grafickém editoru nemá příliš zkušeností, /což není nepravděpodobné, je jich zde registrovaných dost/, je zde hodně kamarádů, kteří mu poraděj, a WO TO GO! :)
9.3.2007 19:02
cmyk
...jo jo, pýsal som vlastne to čo ty Cygnus, len som použil viacej zbytočných slóv... už som si to všetko pekne poctivo prečítal, nech som v obraze... pred tým som sa len dostal po upravovani fotiek v CMYKu a už som štartoval :))))

10.3.2007 14:36
cmyk
bych na to navázal s otázkou, jestli náhodou nějaká dobrá duše nemá nějaký RIPovací program. Stále se mi nedaří zhotovit nějaký uspokojivý výjezd z tiskárny, tak bych se v tom zkusil poRIPat :)
10.3.2007 15:49
RIP
kluku pokusim se sehnat ;)
11.3.2007 12:27
cmyk
...nevyhoda je ze dobre RIPy resp. tie drahsie aj s licenciami na vsetky prvky (stochasticky raster, autotopicky, pokrocila linerazacia, vhodne kalibracne nastroje a pod) su zvecsa chranene harwerovym klucom, co mna osobne pekne stve, lebo nemam pol milionika na softver navic :)))
11.3.2007 17:03
MATO!
...a teď to zkus nějak normálně jo ? ;)
11.3.2007 19:19
RIP RIP hurá
něco jsem našel, umí to sice jen BW, ale umí je to dooost dobře, takže pro pípadné zájemce:

http://www.quadtonerip.com...


12.3.2007 17:58
RIP RIP hurá
uz se v tom vrtam kluku, zatim marne :))))
22.3.2007 20:34
CMYK a ZPS9
Dotaz. V praci pracujeme s PS a pro tisk novin musi byt barva samo sebou ve CMYKu. Prevod v PS je celkem snadny. Ale ted jsem vyfasoval (dnes) ZPS 9 - nikdy jsem s tim nedelal. a ac jsem zustal v praci o kus dele, neprisel jsem na to, jak rychle prevest foto do CMYKu. Poradite, prosim. Ulehcilo by mi to praci, bo licenci na PS ma v redakci jen jeden PC.. Nemusel bych k nemu porad behat.

Hugo
22.3.2007 21:27
CMYK a ZPS
Používám ZPS8, rozdíl asi velkej nebude. Obrázek (soubor) dáš "uložit jako", zvolíš nekomprimovanej formát (já používám tif) a zaškrtneš volbu CMYK (vlevo dole), to je vše:) Kdybys potřeboval víc, ozvi se :)
22.3.2007 21:37
ZPS a cmyk
Solitary - zitra vyzkousim. Jen musim ukladat v jpg..

A tim, ze to prevedu na cmyk az teprve pri samotnym ukladani, tak je to celkem blby... Protoze nebudu moci fotku doladit... budu ji muset otevrit pak znovu...

Ale on je celkove cmyk u nas v redakci jaksi hodne divne resenej... na to ze tisknem celostatni denik a ani nevidime, jak ta fotka nasledne vyjde (totalne nezkalibrovanej monitor, nejiste profily monitoru.. a buh vi co jeste..)

No nic. Zkusim, dekuji.
23.3.2007 16:37
CMYK A ZPS
Já to zkusil podle sol a docela se mi to líbí. mám lepčí výsledek, než předtím.
Díky Sol za radu.
používám ZPS9.


TOPlist