v chatu 
 
Vše nejlepší Jetysovi
7.5 00:10 cetlyk

Vše nejlepší Cetlykovi
7.5 08:19 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
17.2 10:59 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
10.2 20:21 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
27.1 12:45 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
20.1 16:10 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
13.1 12:06 jetys

Jetýsek se zkusí znovu vrátit
13.1 12:06 jetys

Dnes chajda neni
21.10 17:49 jetys

Pojďte na chat - Noční téma
7.10 15:20 jetys

pro přidání příspěvku se, prosíme, přihlaste


zpět k obsahu

15.10.2007 14:02everlanch 
Obloha
Ráda bych zeptala, jak upravujete oblohu. Používám Zoner a ráda bych zjistila, jak se dají třeba vytáhnout mraky. Nebo jestli máte nějaké tipy, co by se s tím dalo zajímavého udělat.
15.10.2007 18:31
Obloha
haff jednoduše. Správná expozice a máš to bez problemu.Tahání mraků domalování a jiné kočičí figle jsou v podstatě na prd .Ale jde to jo.
15.10.2007 18:42
Obloha
Souhlas s hafanem, problémy s oblou taky poměrně dobře vyřeší polarizační a šedý přechodový filtr.
15.10.2007 18:47
obloha...
má pes pravdu- co se ještě tak dá,koupit si polarizák a přechoďák-ale bacha na ně,jsou jak droga a jak na ně navykneš zapomeneš jak se exponuje,používat jako koření a když už se vopravdu ne a ne a ne na entou nechce dařit. softění je fajn,ale nikdy to nebude vono.
a pak taky se připravíš vo tu radost z dobře pořízenýho snímku.

asi se ozvou i protinázory,no chce to zvolit si co chceš-tak
15.10.2007 18:48
obloha...
ha- jirka s jirkou bingo !!!!
:-))))))
15.10.2007 22:03
obloha...
Souhlasím se všemi odpověďmi.. ale everlanch se ptá také (a především) na to, co s tim, když už je foto v pc a pomoc na nebi:) by mu bodla... Teď mi tedy dochází, že bylo tázáno na Zoner a já makčim v PS (nebo v komoře, ale to sem teď nebudu tahat:)), tak nevím, jestli by ti mé softwarové rady byly k něčemu dobré... Hmmm:) ale v principu: zkopíruji vrstvu s fotkou a maskuji tak, aby se po úpravách této new vrstvy změna projevila pouze na obloze... někde stačí maska jako přechod, jinde si člověk musí vyhrát se štětečkem a detailně "oddělovat" nebe od země. Nyní můžeme dle libosti upravovat tuto oddělenou oblohu, prakticky pomocí jakýchkoliv filtrů, křivek, či hýbat se světly a stíny (pokud tyto fce Zoner nabízí) a záleží jen a jen na oku a uvážení autora, zda se "vylepšené" nebe ke snímku hodí, jestli není výsledek nepřirozený apod.

Přeji hodně štěstí při úpravách a mnoho dobrých výsledků po nich (a ještě lépe před nimi:)), samozřejmě nejen pro everlanch:-)))
15.10.2007 22:37
wobloha
na už vyfocenou fotku pomůžou určitě křivky a to dost,nevim však má-li je zoner.
16.10.2007 05:44
wobloha
lojzík má pravdu je to nejjednodušší.psisko se řídí jinými zásadami a to nepokračovat ve špatně provedené práci.Tedy když si je toho vědomo haff.A když jasně vím že obloha je na prd,a vadí mi, tak snímek letí do trash.Z 80% z toho bude stejně paskvil haff .
16.10.2007 10:35
...
Díky lidi za podnětné názory. Jestli bude ještě venku podzim, až se uzdravím, tak vyrazím ven a budu zkoušet. Vám přeji pěkný den a úspěchy při focení.
16.10.2007 13:32
obloha
Dělám se Zonerem, tak bych se chtěl k tomu vyjádřit. Předně Zoner křivky má, tedy aspoň 9. Má ale také možnost přikopírovat plug-iny fotoshopu, na oblohu je dobrý Graduated Blue nebo další. Je to vlastně softwareový přechoďák. Dále je možno oblohu prostě vyměnit. Na to je dobrý freewareový program PhotoFiltre a také na zmenšování pro web. Existuje k výměně oblohy tutorial. Nesouhlasím, že špatná obloha je pro fotku konec. Někdy výměnou oblohy získá hodně, horší je to s výměnou při obzoru tvořeném na př. stromy.
16.10.2007 14:02
obloha
A v ZPS 10 se dá využít přechodový filtr, s tím, že je možno libovolně měnit jeho sílu a i šířku přechodu, takže to také napomůže.
16.10.2007 17:11
obloha
v ZPS jdou používat od verze 9 i křivky :)
16.10.2007 19:31
re: obloha......
ZPS 10 umí taky mimo jiné HDR (sendvič). To by šlo taky využít k zvýraznění kresby na světlé obloze.
Při výměně oblohy je třeba dávat pozor na spoustu věcí např. směr a úhel světla, proporce mraků vůči zbytku snímku atd.
:o)
16.10.2007 20:10
obloha
Tak se mi zdá, že nikdo z Vás nepotřebuje foťák.Možná by stačila investice do tabletu cca 10 peněz,a zoner , máte fotky udělané jedna radost. chi. Tedy pokud umíte trochu malovat chi :))haff

17.10.2007 00:29
obloha
Nemyslím si, že by mělo jít o "předigitalizování fotografů". Lze třeba poukázat na Jana Saudka a jeho snímek "Hey, Joe!" (http://www.gallery.cz..., kde je obloha přidaná (po 40 letech) ve fotokomoře a foto je jaké je... A je na každym, jak s fotkou naloží a pokud bude výsledek opravdu dobrej a bude považovatelnej za "fotografii", řekl bych jen - PROČ NE - ... Spousta lidí ani neví, co se dá dělat ve fotokomoře za divy a moc jsem se nesetkal s kritikou na retuše apod. apod... Ikdyž pravdou je, že chemická cesta vzniku snímku má své hranice, na rozdíl od digitální techniky, kde můžeme dělat prakticky "vše".

Takže ale pokud jde o obblohu, zase bych to tolik nehatil:-)
17.10.2007 05:53
Obloha
Tak že moje rada pro ZAČÁTEČNÍKA, ne pro umělce typu Saudka, spolehat na správnou exposici je blbost. Dobrá. Lezu do boudy a ani neštěknu Saudkové chi :)))
17.10.2007 08:45
wobloha
No,von byl minulym DFM návod jak měnit oblohu + nějaký oblohy na CD a teď i v poslednim byly na cédku BW oblohy,tak to teď bude dělat kde,kdo nějakej čas- jako ostatně většinou,když se tam (či v jiným časáku ) něco takovýho objeví… chjo :-))))
17.10.2007 09:21
obl.
Je jasný, že úpravy typu "výměna oblohy, pozadí" atd. je třeba používat hodně rozumně a to buď jako jednu z posledních možností jak zachránit jinak zajímavý snímek, nebo jako umělecký záměr.
Psisko ať se v klídku vyhřívá před boudou, protože má samozřejmě pravdu. Ale jsou situace, kdy se prostě nezadaří a tomu se pak naštěstí dá trochu pomoci softem....
Ahoj Ota :o))
17.10.2007 09:43
obl.
Tak daleko bych já zatím nezacházela, že bych oblohu přímo měnila. Taková čarodějka a dobrodruh v jednom taky ještě nejsem. Šlo mi spíše jen o doupravení toho, co bylo už vytvořeno, a to jen lehce. Ale to už tady zaznělo. Mít tak trpělivost na zkoušení.
17.10.2007 12:26
O.
Pejsku náš, co děláš:)....
Nikdo tu neřekl přeci, že se bude obloha měnit každý den, bylo to jen uvedeno jako jedna z (krajnějších) variant. Já sám jsem třeba ještě oblohu nikdy neměnil (ok, jednou, abych viděl, že to taky dokážu:)). Nedělme to na Saudky a Nesaudky, stát se to může úplně komukoliv, že bude muset "víc" zasáhnout do snímku a pak může být výsledek i "bezchybný"... Saudek byl jen příkladem dobré trefy.
.... že tak vesele skáčeš:-)) (už pojď ven z boudičky...)
17.10.2007 14:46
haff
Už jsem vylezl :))
17.10.2007 18:01
Obloha
Měnte si oblohy nebo třeba i vše na fotce, když to musíte mít ale pak už to není fotka ale v tom lepším případě fotomontáž anebo nějaký pokusný králík typu experiment a v každém případě by to taky u tohoto výtvoru mělo být uvedeno.
Ono vyměnit něco na fotce, třeba oblohu,a pak přijímat ovace jak jsem dobrej, že to umím takhle krásně vyfotit....
17.10.2007 19:22
Obloha
Pokud vyměním oblohu za oblohu mnou focenou na tomtéž místě, ve stejný čas, tak se klidně chlubit budu... Vždyť řešení cvaknutí jednou spodek, jednou vršek s různou expozicí je metoda dosti stará a furt šlo o fotografii. U fotografie je podstatný výsledek a pokud k němu dospěji čistou cestou tzn použiji moje záběry, tak je to v pořádku.
A ostatní úpravy jako sendviče, abstrakce, rozpití.....vždyť to jsou všechno prastaré metody, tak proč ne. Podstatné je jak působí výsledek. Vždyť studiové fotky taky potřebují nasvícení, pozadí, filtry a já nevím co všechno dalšího a pak se fotograf zavře do komory a retušuje uhry dcerunky pana radního a výsledek je krásný portrét...třeba.
Jsou záběry, okamžiky kdy to jinak nejde. Ne vždy pomůže přechoďák a ne vždy pomůže polarizák. A když si vezmu, že digitální snímač nikdy nepojme všechny informace jako filmový materiál, tak si pomoci i většinou musím aby výsledná fotka vyzněla tak, jak jsem ji v okamžiku záběru viděl já.
Pane Got... to jsem se rozkecal.....
17.10.2007 19:29
Obloha
Ano, máš pravdu i v ateliérech se používá pozadí, světla atd. ale je to vše na JEDNÉ fotce a ne splácané z několika dohromady.
Retuše,sendviče a jiné úpravy to je klasika s tím souhlasím ale se slepováním fotek, no máme na to každý svůj názor.
17.10.2007 19:39
wobloha & soft
SOuhlasím s wembloudem. Jedna věc je fotka v atelieru (portrét ,produkt,jídlo atd...) a druhá věc fotka krajiny. V prvním případě se mohu (a měl bych se snažit ) vyfotit fotku co nejlépe a soft použít co nejméně.To bych měl ostatně i při focení krajiny. Jenomže krajinu bych mohl fotit tedy pouze za ideálních světelných podmínek. A co když ty podmínky prostě nemám a na místo se již vrátit nemohu?To se pak mám rozplývat nad fotkou s vypálenou oblohou a řikat si ,"Tak to bohužel bylo-no ať?". S tím bych se asi nespokojil.
17.10.2007 19:48
Obloha
I v ateliérech se dvojexpozice používaly, používají a používat budou.... :-) to jen na okraj :-)
A sendvič je přece také slepování fotek .....
Ale nic ve zlém, taky jásám, když se povede záběr a netřeba úprav, ale kolikrát se podaří, aby to byla fotka s velkým F.
Všichni do fotek saháme, hrajeme si s nimi, tuhle zesvětlíme, tamhle tomu přidáme kontrast, tady odmázneme kus cedule, holce prosvětlíme očka. A vždy jde o to, aby výsledek byl to jak to vidím já jako autor.
Takže pokud pocítím potřebu tu oblohu vyměnit, abych zdůraznil náladu, kterou jsem při pořizování záběru citíl, nebo proto, že zbytek snímku je tak důležitý ( třeba proto, že už se na to místo nedostanu ), tak proč ne.
A to tvrdím přesto, že jsem ještě nikdy oblohu nevyměnil, byť s dvojexpozicí jsem si hrál už vícekráte a sendviče jsem v komoře také spáchal.
17.10.2007 19:54
O
Já to beru, a znova opakuju, měnte si co chcete ale taky se k tomu přiznejte, že to tam je dodané a nechlubte se tím , že TAKHLE to bylo vyfocené.
17.10.2007 20:01
obloha trochu jinak :-D
uznávám, že do fotek krajiny se raději nemontuji, ale sleduji, že na PŮVODNÍ DOTAZ everlanch ohledně úpravy (nikoliv záměny) oblohy - té kterou nafotila - toho tak moc nezaznělo, pokec se přeorientoval na diskuzi měnit vs. neměnit :)
17.10.2007 20:05
O
Slavnostně slibuji, že až někdy někam, kamkoli, dám fotku, kde je něco vyměněno, tak se přiznám, že jsem to něco vyměnil. :-)))
Howg.
17.10.2007 20:07
obloha trochu jinak :-D
ahojky Sol :-))
18.10.2007 07:29
Obloha
Koukám, že se to zvrhlo v něco jiného haff.Moje poznánka, byla myšlena jinak.Když někdo začíná ,má se naučit napřed správně exponovat ,není to jednoduché,sw použít až to opravdu umím a není jiné cesty haff.Radit začátečníkovi, aby dělal to či ono ,vede do prčic haf.Jak kdyby jste chtěli počitat itegral a neznali jste základy matematiky haf.Ale taky to jde. Je přeci kalkulačka nééé haf A už jsem ticho haf haf.
18.10.2007 15:35
obloha trochu jinak :-D
Máš pravdu Sol, mojí vinou se debata zvrtla trochu jiným směrem,za to se omlouvám a už do ničeho tady kecat nebudu.
18.10.2007 15:40
kann???
trochu jsem mimo... pokud si projdu diskuzi od začátku, tak o výměně oblohy začal úplně nahoře Marek, další už jen navazovalo... nebo blbě čtu? Asi nebylo ode mne moudré na to upozorňovat, ale přišlo mi to v tu chvíli vhodné hlavně kvůli dotazu everlanch, protože diskuze na to téma SW úprav může pomoci i jiným... Mně třeba vyprovokovala ke zkoušce hrát si s křivkama :)


TOPlist